CZ SK

  • Dopravné od 65,- kč. Nad 1500,- kč doprava zdarma. Objednávky odesíláme nejpozději následující pracovní den.

Jak vybrat respirátor Covid

Otázka: Mám si koupit respirátor FFP2 nebo raději FFP3?

Není tak podstatné, jestli bude respirátor FFP2 nebo FFP3, ale musí být kvalitní. Vzhledem k netěsnostem mezi respirátorem a obličejem, tedy částečnému průniku vzduchu kolem filtračního materiálu, je navzdory testovaným hodnotám účinnost filtrace v praxi v obou případech srovnatelná. Vždy si ale ověřte, že respirátor je od renomovaného výrobce nebo že má alespoň skutečně platný certifikát dle EN 149 a skutečně třídu FFP2 či FFP3. Nevěřte na asijské, turecké, ruské ani jiné certifikáty vystavené u nás neznámou a neověřitelnou autoritou. Ani na asijské normy. KN95 opravdu není stejná norma jako FFP2. Požadavky na FFP2 jsou vyšší a samotné testování je jiné. Kvalitního zboží je v tuto chvíli relativně dostatek, není důvod ušetřit pár korun (nebo často ani neušetřit) a koupit si nefunkční odpad. Buďte obezřetní co a od koho kupujete. Na zdivočelém trhu jsou nyní kromě nefukčních produtků i padělky a spousta darebáků se snaží rychle zbohatnout na lidském strachu.

Naše doporučení: Kvalitní respirátor FFP2, který častěji vyměníte za nový, je lepší než jeden dražší FFP3, který se používá opakovaně. Pokud peníze nehrají zásadní roli, kupujte FFP3. Zboží v naší nabídce je vždy originální, certifikované, kvalitní a ověřené.

 

Otázka: Nabízíte i respirátory s výdechovým ventilkem. Ty ale nechrání okolí proti vydechovanému vzduchu a přenosu infekce.

Ano, to je pravda, nabízíme oba druhy respirátorů. S ventilkem i bez. Respirátor s výdechovým ventilem skutečně propouští vydechovaný vzduch ven nefiltrovaný ventilem mimo filtrační materiál. To má však je jednu velkou výhodu. Při výdechu přes respirátor bez ventilku, prochází vlhký vydechovaný vzduch přímo filtrační látkou, která zároveň slouží i pro nádech. Filtrační materiál se velmi rychle zanáší vydechovanou vlhkostí, postupně se v podstatě úplně ucpe. Většina vzduchu pak jde netěsnostmi mezi respirátorem a obličejem, tedy mimo filtrační materiál.

Naše doporučení: pro krátkodobou kvalitní oboustrannou ochranu doporučujeme respirátory bez výdechového ventilku. Pro dlouhodobé použití pak respirátor s ventilem, doplněný o roušku, která zamezí vzdálenějšímu přenosu kapének.

 

Otázka: Máte NANO respirátory?

Nemáme. Respirátory s nano technologií nepřinášejí v tuto chvíli žádnou zajímavou výhodu. Jsou obvykle drahé a filtrační účinnost respirátorů bez nano technologie je více než dostatečná pro záchyt virů a bakterií. Nano technologie jsou u respirátorů nyní používané zejména jako marketingová pomůcka pro produkt, který je v některých případech i horší než ten standardní. Jiná situace je u roušek.

Naše doporučení je: kupte si raději více kvalitních standardních respirátorů a občas je vyměňte, než jeden drahý „nano".

 

Otázka: Respirátor nebo roušku?

To záleží na smyslu použití. Roušku nejde použít místo respirátoru. Ale respirátor bez ventilku lze použít místo roušky. Klasická rouška není vůbec ochrana dýchacích cest. Její filtrační účinnost je mizivá. Nezáleží, jestli je s obsahem stříbra, mědi, nebo nano vláken. Nemá tvar kopírující obličej = netěsní k obličeji, většina vzduchu jde mimo materiál, tedy nefiltruje. Vzduch prochází dovnitř i ven z větší části volně kolem nefiltrovaný. A to bez ohledu na kvalitu materiálu, ze kterého je rouška vyrobena. Její nezpochybnitelný význam je však v záchytu těžších kapének, které vznikají při mluvení, či kýchání. Omezení šíření kapének je pak zcela zásadní pro snížení rizika přenosu respiračních chorob, mezi které patří i Covid.

Naše doporučení: Pokud chcete chránit sebe, použijte respirátor s ventilkem nebo polomasku. Pokud jste ohleduplní ke svému okolí, použijte roušku. Pokud požadujete obojí, použijte respirátor bez ventilku a nebo respirátor s ventilkem a přes nej roušku.

 

Otázka: Dají se respirátory dezinfikovat a použít opakovaně?

Ano dají. Žádný zcela oficiální poustup ale není. UV záření, chlorová dezinfekce, ethanol, zahřátí. Možností je celá řada. Mnohé publikovali renomované instituce. Klíčové slovo „dezinfekce respirátoru" zadané do vyhledávače vám dá řadu odpovědí.

Nepropadejte panice

Zasílání zboží

Dopravné od 65,- kč

Nad 1500,- Kč s DPH je doprava v ČR zdarma.

Zásilky na Slovensko přes www.klimafil.sk

visa  visa

visa  mastercard 

mastercard  maestro

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info