CZ SK

  • Dopravné od 65,- kč. Nad 1500,- kč doprava zdarma. Objednávky odesíláme nejpozději následující pracovní den.

Starší obličejové masky z výprodejů a armyshopů.

stara maskaStaré obličejové masky z výprodejů a armyshopů.

Dobrý den všem. Vzhledem k aktuálnosti tématu pořizování ochrany si dovolím napsat něco o nákupu starší masky. Níže uvedené platí pro masku pro nouzové účely osobní ochrany. Pro použití při práci je nutné řídit se platnými předpisy bezpečnosti práce a pokyny výrobce. Aby to nebylo nekonečně dlouhé, tak jen v bodech.

Mají ochranné masky v podstatě nekonečnou životnost? - Skoro ano. Samotné tělo masky se málo kdy dostane až do stavu nepoužitelnosti. Vizuální kontrola při koupi masky je však nezbytností. Hledejte poškození na pryžové části, prasklé spony, prasklou ventilovou komoru, vytahaný upínací systém, škrábance na zorníku. Poškození na pryži se pro nouzové použití dle metodiky CO považuje za přijatelné, pokud praskliny nejsou hlubší než 30% síly materiálu. To je samozřejmě trochu problém amatérsky změřit. V běžných podmínkách je tedy samozřejmě ideální, pokud maska žádná viditelná poškození a praskliny nemá. Pak lze považovat za použitelnou.

Kde je zakopaný pes? - Ve ventilcích! Maska má dle typu jeden, čí více nádechových a výdechových ventilků. Jsou to tenké plátky z různých materiálů, které jako chlopeň uzavírají při nádechu výdechový otvor a při výdechu zavírají filtry. (Ještě jsou zde ventily mezi vnitřní polomaskou a zorníkem, ale ty nemají roli na bezpečnost, pouze se vám bude rosit zorník.) Ventilky časem tvrdnou, ohýbají se, ztrácejí svou pružnost a následkem toho se zavírají pomalu, či vůbec, anebo prostě netěsní. Taková maska je pak zcela nefunkční! Životnost ventilků se liší. U nepoužívaných masek se dá garantovat bez problému 5 let, vydrží však i 10-15 při správném skladování. Výrobci však doporučují i u skladovaných masek revizi ventilků po pěti letech. Pokud je maska používaná a ventil byl vystaven kontaktu s nějakou agresivnější látkou (v podstatě stačí i vydechovaný vzduch), je životnost kratší a ventily je nutné kontrolovat a měnit častěji.

Co z toho plyne? U starší masky je prostě nutné ventilky vyměnit. A tady je ten hlavní problém. Na staré typy masek náhradní díly nejsou k dispozici. Ještě na tuzemskou produkci se něco sehnat dá. Ale na exotické u nás neobvyklé zahraniční masky, dovezené z druhé strany světa, je to v podstatě nemožné.

A co starší filtry? – Filtry si kupte nové. Opět, dobře skladovaný filtr má velmi vysokou životnost, aktivní uhlí jako hlavní filtrační medium se časem moc nekazí, ale nikde není jasné, kde filtr těch posledních 20-30 let ležel a v jakých podmínkách. Masku vyberte tak, aby dodržovala závitový standart RD40x1/7 (tedy i současný standard NATO), či alespoň OZ40x4 (dnes již nepožívaný standard Varšavské smlouvy) ty jsou stále k sehnání.

Takže starou masku nekupovat? Ne. Tak to není. Jen vybírejte. A vybírejte pečlivě. Masku si prohlédněte, zjistěte si informaci o dostupnosti dílů. Nekupujte exotické ani historické kousky.

Pokud máte dotaz, ptejte se. Pokusím se v rámci rozsahu svých znalostí odpovědět.


Krásný den. A všem přeji, aby nic z toho nebylo nikdy potřeba.

Tomáš Vaněk - Klimafil Praha s.r.o.

Zasílání zboží

Dopravné od 65,- kč

Nad 1500,- Kč s DPH je doprava v ČR zdarma.

Zásilky na Slovensko přes www.klimafil.sk

visa  visa

visa  mastercard 

mastercard  maestro

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info